STRÁŽCE DUŠÍ - obraz 70x50

 
Efekt lupa
 
  • 1 z 4

STRÁŽCE DUŠÍ - OBRAZ 60X50 - inspirováno temnou pohádkou -
KORALÍNA A SVĚT ZA TAJNÝMI DVEŘMI ( odkaz na celou pohádku přidávám dole)

Obraz je originál, akryl malovaný na plátně o velikosti 60x50cm. Obraz je malován i  po stranách a není třeba jej vkládat do rámu. Je signován a ošetřen závěrečným lakem.

ZRCADLOVÉ PŘEVRÁCENÍ SKUTEČNÉHO SVĚTA

Hravá dívenka, s níž začíná cloumat puberta, se cítí být rodiči zanedbávána. Od potrhlého samorosta na motorce, dostává hračku, jež je jí velmi podobná. Jen místo očí má neživě vypadající černé knoflíky.

Hadrová panenka s knoflíkovýma očima se jí stává němou společnicí, zaznamenávající její trápení. Koralína zatím netuší, že ve skutečnosti je nastrčeným špehem, který ji má v interiéru bytu přivést k tajným dvířkům, vedoucím do paralelního světa, který funguje jako na míru stvořená projekce jejích skrytých i zjevných přání a tužeb. Tam, kde se ve dne nachází jen holá cihlová zeď, se v noci otevírá brána k alternativnímu prožívání stejných událostí znovu, jen v mnohem barvitějším provedení. Vše vypadá jako ve skutečném světě, jen tenhle je nějaký až moc dokonalý a hlavně prudce kontrastní k fádnímu běhu dnů, jež zažívá po přestěhování na opuštěný venkov.

V zrcadlovém převrácení skutečného světa nejsou alternativní rodiče podráždění, ale zábavní a tolerantní, zajímají se o dívku a zahrnují ji okázalou láskou.

Zdánlivá idyla se po několika nočních návštěvách, končících ranním procitnutím v prostředí svého pokoje, mění ve staženou smyčku intrik. Dívka procitá a zjišťuje, že substituce všeho toho, čeho se jí v běžném životě nedostávalo, byla jen klamem v manipulativní hře jedné zvrácené duše, dokazující si, zda by ji mohl mít někdo rád.

 

Dostupnost Prodáno
3 300 Kč    
Kategorie E-SHOP
 

Váhání, zda šlo o krásný sen nebo skutečnost, se mění v jistotu děsivé noční můry, v níž jde dívce nejen o vlastní život, ale i o bytí jejích skutečných rodičů. V zápase o záchranu sebe i druhých projeví do té doby zpovykaný a panovačný spratek najednou takovou míru nezištné obětavosti, že jsme blízko věřit tomu, že své blízké vyvede nejen ze spárů zla, ale naučí se je přijímat i s jejich chybami.

Příběh dospívající dívky Koralíny je variací na mnohokrát zpracované téma, vycházející z Carrollovy Alenky v říši divů.

Napínavý příběh, naplňující očekávané schéma, nepřekvapuje ani tak po stránce dějové, jako spíš metaforickým vhledem do zákoutí dětské duše, ocitající se na hranici mezi bezstarostností odcházejícího věku her a aktivním se postavením k řešení problémů, jež přináší soužití nejen s rodiči, ale s lidmi obecně.

K reflexi úzkostí a nočních můr, stravujících dětskou duši, užívá autor symbolického motivu dveří jako spojníku reálného a fantaskního světa, zpřítomňujícího nejen obzor nových možností, ale především výzvy, jimž musíme čelit v cestě k dospělosti.

Tvůrci projevují pochopení pro zranitelnost tohoto přechodného věkového období a poukazují nato, jak snadno si nedostatek pozornosti ze strany zaneprázdněných rodičů může dospívající jedinec interpretovat jako absenci laskavého citu. Toto odosobnění se může snadno zvrhnout v podlehnutí mámivým vějičkám, nevěstícím ve svém šalebném úsměvu nic dobrého. Dětská ochota přimknout se k jevům falešně líbivým může být zneužita narušenými jedinci, přesvědčenými že konají dobro. Děti by si proto měli dát pozor na míru reálnosti svých přání, aby se jednoho dne neobrátily proti nim.

Nebojte se proto vzít za kliku tajných dvířek a nechte se pozvat do imaginativního alegorického světa, jemuž porozumí stejnou měrou děti zvídavé, bojácné, otrlé i ty odrostlejší.

Celá recenze zde - https://avmania.zive.cz/koralina-a-svet-za-tajnymi-dvermi

braz je originál malovaný na plátně o velikosti 70x50cm, akrylovými barvami a výtvarnými pastami v technice Mix Media. Obraz je malován po stranách a není třeba jej vkládat do rámu. 

Malba se mění podle úhlu dopadu světla a barvy přecházejí od téměř tmavých tónu do zářivě barevných.

Film  ZDE

 

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat hodnocení
Nevyplňujte toto pole: